
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Power Rating | 1.6 W |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.88 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 5.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | USB Switch |
| Current | 500 mA |
| Interface | On/Off |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Turn-On Delay Time | 3 ms |
| Turn-Off Delay Time | 10 ms |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| On Resistance (RON) | 135 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Current Limit | 1 A |
Stock: 2516
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98231
Ext.Price$0.98231
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98231 | $0.98231 |
| 10 | $0.71985 | $7.19850 |
| 25 | $0.65060 | $16.26500 |
| 50 | $0.61365 | $30.68250 |
| 100 | $0.57879 | $57.87900 |
| 300 | $0.51308 | $153.92400 |
| 500 | $0.45483 | $227.41500 |
| 1000 | $0.45397 | $453.97000 |
| 3000 | $0.45054 | $1351.62000 |
| 5000 | $0.44713 | $2235.65000 |
